הקו העירוני

זמן משוער: 3 - 3.5 שעות

סיור רגלי קל ונינוח שנמשך 3 – 3.5 שעות. תחילתו בעמדת בית תורג’מן וסופו בשכונת שיח’ ג’ראח. ניתן לסיים את הסיור בניגוב חומוס בשיח’ ג’ראח או בכוס קפה ועוגה במלון אמריקן קולוני.

“הקו העירוני” הפך לשם דבר ומושג ידוע בתולדות ירושלים מאז מלחמת העצמאות. “הקו העירוני” הוא חלק מ”הקו הירוק” קו שביתת הנשק בין ישראל לבין הממלכה הירדנית ההאשמית, כפי שנקבע בהסכמי רודוס של אפריל 1949. זה הקו שחצה את העיר מדרומה לצפונה, אורכו כ-7 ק”מ אך אל חשש, בסיורנו נצעד לאורך קטע ממנו בלבד. זה קו של איבה, תקריות, יחסי גומלין בין אויבים אשר לעיתים שותים קפה אחד עם השני ולעיתים… יורים אחד בשני. נשמע סקירה מעניינת כיצד נוצר הקו ומה היו ההבנות בין שני הצבאות, צה”ל מצד אחד והלגיון הערבי הירדני מן העבר השני, שהיו פרושים לאורכו. אך לא נסתפק בכך. במהלך הסיור נבקר ליד הבית “הכי פוליטי” במזרח העיר – האוריינט הרוס. 

נשמע על ההיסטוריה שלו מיום הקמתו וכיצד הפך לסלע מחלוקת פוליטית בין ישראל לרשות הפלסטינאית. לא נזניח כמובן, את המלון האגדי הסמוך למסלול הסיור, מלון אמריקן קולוני. נוכל, בתיאום מוקדם, להיכנס למלון לכוס קפה ועוגה, חוויה אמיתית !!! ניכנס למזרח ירושלים ונתיבנו יתמזג עם נתיב השיירות שהיו עולות, אחת לשבועיים, להר הצופים. נחצה את אחת משכונות המחלוקת במזרח העיר, שכונת שמעון הצדיק שבשכונת שיח’ ג’ראח. ננסה להבין את שורש המחלוקת ונמשיך לעבר האנדרטה שמנציחה את חלליה של “שיירת הדסה” או “שיירת הרופאים”, שיירה שמגמת פניה היתה הר הצופים אך מעולם לא השלימה את משימתה, 78 מנוסעיה נרצחו. נסיים את סיורנו בשכונת שיח’ ג’ראח בתצפית לעבר האוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה, שניהם על הר הצופים.

הזמן סיור

להזמנת הסיור השאר פרטים או חייג

050-5336027

סיורים נוספים

עיר בסבך

סיור רגלי קל ונינוח שעשוי להימשך כ 5 – 6 שעות, כולל ארוחת צהרים בעיר העתיקה או מחוץ לחומות.
הסיור מתחיל באזור שער יפו ושם אף יסתיים.

רחביה

סיור רגלי, קל ונינוח ברחובותיה וסמטאותיה של רחביה שעשוי להימשך 3 – 3.5 שעות. בתום הסיור אפשר לשלב ארוחת צהרים בשכונה או מחוצה לה.

מסע מחוץ לחומות

הסיור יונק מקורותיו הן מתולדות ירושלים והן מניסיון אישי רב שנים בירושלים. הסיור נמשך כ 3 – 3.5 שעות. סיור רגלי בתנאים מאוד נוחים. מתאים לכל נפש.